POZOSTAWIAJĄC ŚLAD

12 czerwca 2024 r. w Galerii Na Wzgórzu CKiS przy ul. Mściszewskiej 10 w Murowanej Goślinie odbyło się otwarcie wystawy Pracowni  Rzeźby i Ceramiki.

To coroczne, wyczekiwane niecierpliwie wydarzenie wieńczące rok pracy artystycznej w pracowni. W tym roku młodzi artyści pozostawili ślad, który jak zawsze okazał się zaskakującą niespodzianką dla oglądających. Wystawę można oglądać do 30 września 2024 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 20.00. Pracownię Rzeźby i Ceramiki prowadzi Grażyna Szymała-Wołyńska. O idei  tegorocznej wystawy pisze:

Dokładnie 25 lat temu, w  czerwcu 1999 roku, odbyła się pierwsza wystawa Pracowni Rzeźby i Ceramiki zatytułowana Glina, jej możliwości i co dalej?

Okazuje się, że glina to materiał, w którym tkwi nieograniczony potencjał, daje wiele możliwości.

Można ją naginać, prostować, skręcać, wkładać do pieca i poddawać obróbce ponad 1000 stopni, a ona wciąż jest, zachowując nadany jej kształt.  Poddaje się nam w trakcie tworzenia, zastyga, a kiedy się zdecydujemy pozostawia wydobytą z niej formę.

Każda kolejna aranżacja wystawy ma stanowić zaskoczenie dla widza, ale przede wszystkim dla samych jej uczestników, żeby mogli zobaczyć coś więcej w tych niepozornych odciskach, przedmiotach wykonanych podczas zajęć.

Żebyśmy mogli dostrzec w małej gałązce, szyszce, liściu, kwiatku, ziołu, ślad naszej ingerencji, poprzez dotyk dłoni, czy też to co mamy pod stopami.

Tegoroczna aranżacja wystawy przyjęła kształt ślimaka, który pokonując drogę zostawia po sobie ślad, na której warto się zatrzymać, zwolnić.

Ten ślimak zebrał prawie wszystko co jest cenne i na co natrafił w naszej Puszczy Zielonce.

Ślimak jest też znakiem przynależności naszego miasta i gminy do ruchu CITTASLOW, który powstał również w 1999 roku tylko, że we Włoszech.

Ślad to nie tylko odciski, które są widoczne na tej wystawie i można je dotknąć.

Ślad pozostawiamy w różnej formie.

To również ślad naszej pamięci, zapis naszych działań w internecie, obejmujący wszystko.

Ślad to też rodzaj przemijania.

Każdy ślad jest wyjątkowy, jak odcisk naszej dłoni.

Ślady stanowią najwcześniejszy przykład sztuki naskalnej, gdyż nie zostały pozostawione przypadkowo, ale celowo podczas zwykłych codziennych aktywności i zabaw…

.Badacze twierdzą, że Jedynymi z pierwszych artystów w historii ludzkości były właśnie dzieci, to ich zabawom zawdzięczamy wiele ze znajdowanych na całym świecie śladów. Być może dorośli nie mieli czasu ani nie widzieli korzyści w tak „niepraktycznych” aktywnościach…..

Tekst : Grażyna Szymała-Wołyńska, Bartłomiej Stefański

Zdjęcia : Bartłomiej Stefański